Piękno natury w Parku Narodowym Yosemite

cze 28, 2020

          Przepiękna dolina Yosemite leży w górach Sierra Nevada około 250 km od San Francisco. Dolinę otaczają pionowe skalne ściany nagiego granitu i olbrzymie góry, a wejścia do niej strzegą dwa potężne granitowe monolity El Capitan i Cathedral Rock.

Każdy wznosi się na około 2000 m. Środkiem doliny, której zbocza od podnóży gór schodzą w dół dość łagodnie, wije się jak srebrna wstążka górska rzeka Merced o krystalicznie czystej wodzie. Dolina ma długość 13 km i głębokość dochodzącą do 914 m. Została wyżłobiona w epoce lodowcowej, kiedy kształtowała się rzeźba całego pasma Sierra Nevada. Mniej więcej w połowie długości doliny znajduje się największy wodospad w Stanach Zjednoczonych.

Kultowe granitowe ściany El Capitan dominują na zachodnim krańcu doliny Yosemite. Na wysokości ponad 3000 stóp (900+ m) nad dnem doliny jest ona 2,5 razy wyższa niż Empire State Building lub ponad 3 razy wyższa niż wierzchołek wieży Eiffla. Jest latarnią dla odwiedzających, muzą dla fotografów i jednym z największych wyzwań dla wspinaczy na świecie.

Najlepszy czas, aby zobaczyć El Capitan?

Naprawdę w każdej chwili. El Capitan znajduje się w dolinie Yosemite i dlatego jest dostępny przez cały rok i majestatyczny we wszystkich porach roku.
W przypadku fotografii burzowe zimowe dni często wytwarzają najciekawsze światło, z dramatycznymi chmurami wirującymi wokół klifu. Dotyczy to wielu klifów i dużych obiektów Yosemite.

Jeśli szukasz wspinaczy, będzie ich o każdej porze roku. Jednak w Yosemite jest wiosenno-jesienny „sezon wspinaczkowy na dużych ścianach”, kiedy temperatury nie są zbyt ciepłe ani zbyt niskie, a wtedy większość wspinaczy na ścianie znajduje się w tym czasie.

W dolinie Yosemite jest wiele wodospadów, dojście do najpiękniejszych może być zajmującą wycieczką, np. do wspaniałego, wysokiego na 100 m wodospadu Vernal czy wysokiego na 180 m wodospadu Nevada. Ci, którzy pokonają 2,5 km, idąc szlakiem Sierra Point z Happy Isles do Sierra Point, zobaczą wodospady: Illilouette oraz Upper (wyższy, 491 m) i Lower (niższy) wodospad Yosemite.


Jednym z najpiękniejszych w okolicy szczytów górskich jest wspaniały półokrągły Half Dome. Dość strome stoki tej góry stanowią latem doskonały teren ćwiczeń dla alpinistów. Na szczyt prowadzi także szlak turystyczny miejscami wyposażony w żelazne drabiny.

Najwspanialsza panorama ze szczytu roztacza się z punktu widokowego Glacier Point na wysokości 2200 m. Widać stąd południowo-wschodni kraniec doliny, której dno leży 1220 m poniżej, oraz wysokie szczyty Sierra Nevada. Park Narodowy Yosemite to prawie 3000 km2 wspaniałego krajobrazu granitowych gór Sierra Nevada, w tym największy obszar leśny i jeziorny w całym paśmie.

Już w 1864 roku prezydent A. Lincoln podpisał dokument w sprawie utworzenia parku narodowego w celu ochrony mamutowca olbrzymiego, ale w wyniku protestów niektórych prywatnych właścicieli ziem położonych w dolinie Yosemite dopiero w 1890 roku uzyskał status parku narodowego.

Idealnym rozwiązaniem na górskie wycieczki są buty damskie trekkingowe lub buty męskie trekkingowe. Zapewniające stabilność, wygodę i bezpieczeństwo na szlaku.

  • Z Olmstead Point roztacza się wspaniała panorama gór Sierra Nevada
  • Stroma pionowa ściana Half Dometo wyzwanie dla wspinaczy, któremu trudno się oprzeć
  • Wodospady Nevada i Vernal
  • Rezerwat Mariposa (olbrzymie sekwoje)

W trzech miejscach przetrwały gigantyczne okazy mamutowca olbrzymiego. W południowej części parku, w Mariposa Grove, rośnie 500 prawdziwych  olbrzymów, z których najstarsze drzewo nazywane jest Grizzly Giant (Olbrzym Grizli). Rośnie tu od 2700 lat, obecnie ma 9,4 m. W parku występują ogromne różnice wysokości. Najniższy punkt leży zaledwie na 395 m n.p.m., a najwyższy aż na 4000 m n.p.m. W wyniku takiego zróżnicowania istnieje tu 27 różnych środowisk przyrodniczych o odmiennej roślinności.

Na niżej położonych terenach są krzewiaste zbiorowiska roślinności twardolistnej zwane chaparral, wyżej łąki górskie i lasy iglaste z daglezją zieloną, a wreszcie na wysokości 3900 m roślinność alpejska. Botanicy opisali tu ponad 1400 gatunków roślin.

Źródło:

  1. Informacje własne
  2. "100 Parków Narodowych" - Wydawnictwo Olesiejuk

Autor