Yellowstone - pierwszy Park Narodowy w Stanach Zjednoczonych

lip 10, 2020

         
          Park Narodowy Yellowstone jest pierwszym i najważniejszym parkiem narodowym Ameryki. Ustanowiony w 1872 r. Przez Kongres Stanów Zjednoczonych w celu zachowania wielu jego cudów i przyjemności dla ludzi. Park Narodowy Yellowstone, znajduje się w północno-zachodnim rogu stanu Wyoming i obejmuje również małe obszary stanów Montana i Idaho. Oprócz wspaniałej scenerii Rocky Mountain park jest jednym z głównych rezerwatów dzikiej przyrody na świecie. To także miejsce największej koncentracji gejzerów i gorących źródeł w Ameryce, które tworzą widoczny i spektakularny związek z pierwotnymi siłami stworzenia Ziemi.

Yellowstone to także najstarszy park narodowy w kraju. W rzeczywistości pierwotny pomysł odłożenia zasobów naturalnych, takich jak Yellowstone, zaczął się tutaj, gdy niektórzy z pierwszych odkrywców terytorium rozpoczęli wyjątkową kampanię mającą na celu zachowanie piękna tych ziem przez kolejne pokolenia. Tutaj ponad dwa miliony akrów płaskowyżu otoczonego górami zostało zarezerwowanych dla stałej ochrony jako naturalnego rezerwatu. Zostało nazwane najlepszym i najbardziej różnorodnym miejscem wakacyjnym w Ameryce.

           Yellowstone jest skarbem, który wzbudza podziw wśród podróżników z całego świata, szczycąc się większą liczbą gejzerów niż gdziekolwiek indziej na świecie. Yellowstone na początku był znany po prostu jako „Kraina czarów”. Jest to miejsce na całe życie dla wszystkich grup wiekowych. Park Narodowy Yellowstone i większy region Yellowstone dysponują licznymi hotelami i innymi obiektami noclegowymi. Zakwaterowanie w Yellowstone jest bardzo pożądane, ale ograniczone.

Trochę historii

Przed 630 000 milionami lat w tym miejscu na Ziemi wybuchła wielka komora magmy. Ciśnienie, jakie wytworzyło się podczas wybuchu pod skorupą ziemską, wyzwoliło gwałtowną erupcję. Powstał krater szerokości 45 km i długości 75 km. Obecnie ten właśnie krater znajduje się w centrum Parku Narodowego Yellowstone, w stanach Wyoming, Montana i Idaho.

Wypiętrzanie się południowej części Gór Skalistych rozpoczęło się około 65 milionów lat temu, na przełomie kredy i trzeciorzędu, a lawa wypływała jeszcze 40 milionów lat temu. Opadające popioły wulkaniczne zasypywały lasy, które w ciągu milionów lat skamieniały i dziś na tej podstawie można odtworzyć.


Miejsca, które warto zwiedzić:

Old Faithful / Upper Geyser Basin

 • Poświęć godzinę lub dwie na spacery po deptakach i zwiedzenie wielu innych gejzerów w górnym basenie Gejzeru, takich jak Zamek, Grota, Riverside i Daisy. Pamiętaj, aby wybrać się na spacer 1,4 mili do Morning Glory Pool, jednej z najbardziej kolorowych termicznych cech w całym Yellowstone. Ponadto koniecznie odwiedź Old Faithful Inn, która jest najbardziej imponującą budowlą ludzką w Yellowstone. Wreszcie żubry i łosie często mogą zostać wypatrzone w okolicy. Obszar Old Faithful obejmuje basen Upper Geyser Basin, w którym znajduje się najsłynniejsza atrakcja Yellowstone - Old Faithful.

Wielki Kanion Yellowstone

 • Wielki Kanion Yellowstone może nie być tak duży jak Grand Canyon w Arizonie, ale zapiera dech w piersiach. Dolny wodospad Wielkiego Kanionu, o wysokości 94 metrów, jest jedną z najczęściej fotografowanych obiektów w całym Yellowstone. Istnieje wiele punktów widokowych zarówno po północnej, jak i południowej stronie kanionu i zalecamy poświęcić trochę czasu, aby zobaczyć kanion z obu stron. Pamiętaj także, aby wybrać się na wycieczkę 6.1 km (w jedną stronę) do krawędzi Lower Falls. Doświadczenie na krawędzi wodospadów zapiera dech w piersiach.

Hayden Valley

 • Ta dolina, centralnie położona w Parku Narodowym Yellowstone, jest pierwszym miejscem, gdzie można zobaczyć dziką przyrodę w Yellowstone. Jadąc wzdłuż tej pięknej, szerokiej doliny, prawdopodobnie zobaczysz stada żubrów, rozproszonego łosia (i okazjonalnie stada) oraz okazjonalnie niedźwiedzia grizzly. Prawdopodobnie spotkasz także ptactwo wodne, w tym kaczki, gęsi kanadyjskie i pelikany, pływające lub leżące w pobliżu rzeki Yellowstone.
  Wzdłuż doliny Hayden znajduje się wiele rozjazdów przydrożnych, z których roztacza się widok na obie strony drogi. Rzeka Yellowstone znajduje się po wschodniej stronie jezdni. Kilka rozjazdów to malownicze widoki, które umożliwiają panoramiczne widoki doliny poniżej.

Mammoth Hot Springs

 • Mammoth Hot Springs - jest to siedziba główna parku, która emanuje historią, zawierającą niektóre z najstarszych budynków w parku, w tym budowle z czasów, gdy armia amerykańska zarządzała Yellowstone. Koniecznie wpadnij do Centrum dla zwiedzających i daj sobie wystarczająco dużo czasu na obejrzenie filmu, przejrzenie wystawy historycznej i spacer po muzeum dzikiej przyrody na piętrze. Ponadto Mammoth Hot Springs Terrace jest dość wspaniały, a jazda na tarasie jest koniecznością. Wreszcie, poszukaj pozornie zawsze obecnego łosia pasącego się na zielonych trawnikach Mammoth Village.

Jezioro Yellowstone

 • Jezioro Yellowstone - jest to największe jezioro na dużych wysokościach w niższych stanach 48 i zapiera dech w piersiach wielkością. Idąc wzdłuż długiej linii brzegowej zarówno na wschód, jak i na północ, zobaczysz ośnieżone góry wznoszące się nad jeziorem. W wietrzne dni fale oceaniczne przedostają się na brzeg. Koniecznie odwiedź Lake Village i przejdź się po hotelu. Możesz także usiąść na werandzie Lake Lodge i podziwiać widok.

Norris Geyser Basin

 • Norris Geyser Basin - jeden z najpopularniejszych basenów gejzerów w Parku Narodowym Yellowstone. Norris jest domem dla Echinus (jeden z najpopularniejszych gejzerów w parku) i Steamboat (najwyższy gejzer na świecie). Ponadto istnieje kilka mil deptaków, z których można odkryć dziesiątki wielokolorowych elementów termicznych. Wreszcie w okolicy można czasem zauważyć łosia i okazjonalnego żubra.
 • Norris Geyser Basin to najgorętszy basen gejzerowy w Yellowstone. Basen składa się z dwóch odrębnych części: Basen tylny znajduje się w lesie (przynajmniej przed pożarami w 1988 r., Teraz bardziej przypomina las regenerujący się). Zawiera gejzery i gorące źródła schowane wśród drzew. Zlew porcelany charakteryzuje się brakiem roślinności. Żadna roślina nie może żyć w gorącej, kwaśnej wodzie emitowanej z licznych funkcji termicznych w basenie. Porcelana Basin prezentuje piękny, ale odludny wygląd, który nie jest podobny do żadnego innego basenu gejzerowego w Yellowstone.
 • W Norris Geyser Basin znajduje się największy aktywny gejzer na świecie, Steamboat Geyser. Parowiec może osiągnąć 380 stóp, a jego fazę pary można usłyszeć z daleka. Niestety, Steamboat jest rzadki, ostatnia poważna erupcja miała miejsce w 1991 roku. Mimo to Steamboat może być fajny do oglądania. Często ma niewielkie erupcje, z których niektóre osiągają 40 stóp. A kto wie, ktoś prawdopodobnie będzie obecny, gdy nastąpi kolejna wielka erupcja, dlaczego nie ty.
 • Lamar Valley
  Ta szeroka, rozległa dolina jest domem dla żubrów, łosi, kojotów, grizzly i wilków i jest to obszar, który należy odwiedzić dla poważnych obserwatorów przyrody. Żubr i łoś są dobrze widoczne, a kojoty często można dostrzec. Odwiedzający, którzy są gotowi wstać wcześnie rano lub czekać do zmroku, mogą również zobaczyć niedźwiedzie i wilki. W rzeczywistości Lamar Valley jest miejscem nr 1 do oglądania wilków. W dolinie Lamar istnieje również wiele możliwości połowowych.

Tower Fall

 • Tower Fall - jest to najpopularniejszy wodospad w Yellowstone inny niż Lower Falls of Grand Canyon. Wodospad znajduje się za sklepem. Krótki spacer zabierze Cię do punktu widokowego, ale zalecamy również krótką, ale stromą wędrówkę do podstawy wodospadu.

Lower Basin

 • Dolny zbiornik gejzeru / fontanny - Dolny zbiornik gejzeru jest rozrzucony na dość dużym obszarze i oferuje regularnie wybuchające gejzery, gorące źródła i fascynujący basen błotny, który często uderza w gości z innego świata.

  Lower Geyser Basin to największy basen gejzerowy w okolicy, w Parku Narodowym Yellowstone. Obejmuje on około 17 km kwadratowych. Dla porównania, Górny Basen Gejzerowy zajmuje tylko około 1.5 km kwadratowych. Ze względu na swój duży rozmiar cechy termiczne w dolnym basenie gejzeru są zwykle zlepione w rozstawione grupy. Najłatwiejszym sposobem dotarcia do grupy i prawdopodobnie najciekawszym do zbadania jest obszar Fountain Paint Pot.

West Thumb

 • West Thumb Geyser Basin - Ten gejzer ma kilka interesujących funkcji termicznych, w tym kilka, które znajdują się w samym jeziorze Yellowstone. Oferuje również dobry widok na jezioro.
  W basenie zaczyna się kilka szlaków turystycznych, a żubry, łosie i niedźwiedzie często je odwiedzają. Jest jest ulubionym miejscem zatrzymania skuterów śnieżnych i snowcoacherów w miesiącach zimowych.

Zwiedzając i podziwiając dzikość natury Parku Yellowstone koniecznie zaopatrzcie się w damska koszulka krótki rękaw lub męska koszulka krótki rękaw Nike.

Najważniejsze fakty i informacje:

 • Pierwszy na świecie park narodowy
 • Wyznaczone miejsce światowego dziedzictwa i wyznaczony rezerwat biosfery
 • 8987 kilometrów kwadratowych
 • 898,317 hektarów powierzchni (96% w Wyoming / 3% w Montanie / 1% w Idaho)
 • 63 mile lotnicze na północ i południe (102 km) / 54 mil powietrznych na wschód na zachód (87 km)
 • Najwyższy punkt: 3462 m (Eagle Peak)
 • Najniższy punkt: 1628 m (Reese Creek)
 • Około 5% parku jest pokryte wodą; 15% to użytki zielone; a 80% to lasy
 • Opady wahają się od 10 cali (26 cm) na północnej granicy do 80 cali (205 cm) w południowo-zachodnim rogu
 • Temperatury (średnie): styczeń: -13 ° C / Lipiec 27 ° C

GEOLOGIA:

 • Aktywny wulkan
 • Około 1000-3 000 trzęsień ziemi rocznie
 • Około 10 000 funkcji termicznych
 • Ponad 300 gejzerów
 • Jedna z największych na świecie kalder, o wymiarach 45 na 30 mil (72 na 48 km)
 • Tysiące skamieniałych drzew w północnym Yellowstone
 • Około 290 wodospadów, 15 stóp lub więcej, płynie przez cały rok
 • Najwyższy wodospad: niższe wodospady rzeki Yellowstone w odległości 308 stóp (94 m)

DZIKA PRZYRODA: ( 67 gatunków ssaków )

 • 7 gatunków rodzimych zwierząt kopytnych
 • 2 gatunki niedźwiedzi
 • 322 zarejestrowanych gatunków ptaków (148 gatunków lęgowych)
 • 16 gatunków ryb (5 nienatywnych)
 • 6 gatunków gadów
 • 4 gatunki płazów
 • 2 zagrożone gatunki: ryś kanadyjski, niedźwiedź grizzly
 • 1 zagrożony gatunek: szary wilk

Gdzie mam się zatrzymać w Yellowstone?

Jeśli chcesz zamieszkać w Parku Narodowym Yellowstone, najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, ponieważ większość pokoi w parku zapełni się o rok wcześniej.
Park jest bardzo duży. Wybierając opcję zakwaterowania, jednym z podejść jest wybranie hotelu lub schroniska w pobliżu atrakcji, które chcesz odwiedzić.
Należy pamiętać, że zakwaterowanie w Yellowstone nie zawiera telewizorów, basenów ani wielu innych nowoczesnych udogodnień.

Zbudowany w 1903/04 Old Faithful Inn jest najbardziej kultową i najpopularniejszą chatą w Yellowstone. Znany na całym świecie dom z bali sosnowych lodgepole, hotel Inn oferuje różnorodne pokoje i znajduje się w Old Faithful Village, w sąsiedztwie Upper Geyser Basin, w pobliżu Old Faithful Geyser, najpopularniejszej atrakcji parku. Inne opcje zakwaterowania w wiosce to Old Faithful Snow Lodge (pokoje hotelowe i kabiny) oraz Old Faithful Lodge (kabiny).

 • Old Faithful Inn
 • Faithful Snow Lodge
 • Lake Village
 • Canyon Lodge and Cabins
 • Roosevelt Lodge
 • Hotel Mammoth i domki w gorących źródłach Mammoth znajdują się w pobliżu północnego wejścia Yellowstone
 • Grant Village Hotel, budynek z lat 60. XX wieku, znajduje się w pobliżu południowego wejścia
 • Oprócz domków, hoteli i domków w Yellowstone dostępnych jest wiele przydrożnych publicznych kemping

Co by się stało, gdyby wybuchł wulkan w Yellowstone?

Superwulkan w Yellowstone różni się od zwykłego wulkanu. Superwulkan, znajdujący się pod Yellowstone, wytwarza ogromne ilości ciepła w pobliżu powierzchni ziemi, co z kolei zasila tysiące gejzerów, gorących basenów, glinianych garnków i otworów wentylacyjnych w parku. Badania geologiczne wskazują, że w ciągu ostatnich milionów lat superwulkan wybuchał co około 600 000 lat. Nic nie wskazuje na to, że wkrótce wybuchnie.

Jeśli by doszło do erupcji superwulkanu, nastąpiłyby nieodwracalne zmiany klimatyczne. Większość gatunków zniknęłaby z powierzchni ziemi.

Kiedy najlepiej odwiedzić Yellowstone?

Chociaż Park Narodowy Yellowstone jest otwarty przez cały rok, niektóre czasy są lepsze niż inne. Park jest otwarty przede wszystkim od maja do października, a miesiące od lipca do sierpnia przyciągają największą liczbę odwiedzających. Maj, czerwiec i wrzesień są nieco mniej zatłoczone, a pogoda w tym czasie wciąż może być nieco chłodna z powodu dużej wysokości Yellowstone. W przypadku wizyt zimowych najlepsze są styczeń i luty.

Źródło:

 1. Informacje własne
 2. "100 Parków Narodowych" - Wydawnictwo Olesiejuk

Autor